Zaznacz stronę

kostka brukowa

Mycie, impregnacja kostki brukowej

Mycie – impregnacja – kostki brukowej

Kostki brukowe są coraz ładniejsze. Producenci przygotowują kolekcje o szlachetnie wykończonej powierzchni. Jednak materiał ten będzie stale narażony na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia związane z użytkowaniem. Niezwykle destrukcyjnie działa woda, która jest wchłaniana przez porowaty beton.

Na mokrej powierzchni chętnie będzie rozwijać się flora bakteryjna, rosnąć grzyby, glony, mchy. Zamarzające zimą cząsteczki wody mogą rozsadzić strukturę twardego betonu. W pęknięciach szybko wykiełkują rośliny. Taki biologiczny porost nie tylko szpeci, ale również niszczy beton. Dlatego nawierzchnię trzeba zabezpieczyć impregnatem, żeby przyroda nie zniweczyła pracy producentów kostki brukowej. Zaimpregnowanie pozwoli również utrzymać w czystości podjazd do garażu czy ścieżki w ogrodzie, bo zapobiega wchłanianiu plam lub ułatwia zmywanie różnego rodzaju zabrudzeń.

Kostka brukowa to nieodłączny element polskich posesji. Niegdyś wybieraliśmy ją przede wszystkim z uwagi na kwestie praktyczne i funkcjonalne, dziś doceniamy również estetykę rozwiązania. Nawierzchnia z kostki brukowej może towarzyszyć nam przez lata, zdobiąc podwórka i otoczenie domów, pod warunkiem, że należycie o nią zadbamy. Warto pamiętać o jej systematycznym myciu oraz paru doraźnych pracach, polegających głównie na usuwaniu plam.

Nawierzchnia wokół domu wykonana z kostki brukowej stanowi wizytówkę posesji.  Jej zaimpregnowanie sprawi, że będzie długo  wyglądała jak nowa.

Miejmy na uwadze, że w sytuacji, gdy czyścimy kostkę brukową za pomocą myjki ciśnieniowej lub urządzenia do piaskowania, odsłaniamy pory materiału, czyli pozbywamy się impregnatu – warstwy ochronnej. Wskutek tego kostka jest bardziej narażona na zabrudzenia oraz uszkodzenia, staje się ponadto bardziej nasiąkliwa oraz mniej odporna na niskie temperatury. W związku z tym należy pamiętać, że w ślad za poważniejszymi zabiegami mycia kostki powinna iść również impregnacja podłoża. Dla trwałego i dobrego efektu impregnowanie powtarzajmy raz na kilka lat.